KULLANILMIŞ KAĞIT, NASIL GERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

kağıt geri dönüşüm

KULLANILMIŞ KAĞIT, NASIL GERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR?

Kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması; hava kirliliğini % 74-94, su kirliliğini % 35, su kullanımını % 45 azaltabiliyor. Bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebiliyor.

Gazete, dergi ve mecmualar, defterler, kitaplar, kataloglar, prospektüsler, kartonlar, formlar, bilgisayar kağıtları, sigara paketi kağıtları, plastik içermeyen bisküvi, sakız vb. kağıtları, not kağıtları, kağıt torbalar geri dönüşümü mümkün olan kağıtlardır. Yağlı ve ıslanmış kağıtlar, duvar kağıtları, yapıştırma bantları, karbon ve faks kağıtları, manyetik bant ve kartlar, yapışkanlı ve mumlu kağıtlar, kaplama kağıtları, tuvalet kağıtları, kağıt mendiller, havlu mendiller ve hijyen mendillerinin geri dönüşümü mümkün değildir.

Kağıt ve kartonlar geri dönüştürülerek yine kağıt ve karton elde edilebiliyor. İçecek kartonları olan lamine kartonlar, % 80 oranında kağıttan ve az bir oranda polietilen ile alüminyumdan oluşuyor. Kullanılan lamine karton yüksek sıcaklıkta preslenerek yoğunlaştırılıp masa, sandalye, dolap gibi mobilya üretiminde ve aynı zamanda kağıt ham maddesi olarak kullanılabiliyor.

Kullanılmış Kağıt, nasıl geri dönüştürülüyor?
Foto2Kullanılmış kağıt önce küçük parçalara ayrılır. Kağıt yapımında kullanılacak madde ıslatılır. Pres ile bastırılıp düzeltilir ve kurutulur. Birinci kademede kullanılmış kağıdın su içerisinde liflerinin ayrışması sağlanır. Bu işlem belli bir sıcaklıkta yapılır. Ortamdaki baskı boyaları, yapışkan ve yabancı maddeler temizlenir. Fiberlerin tekrar işlenmesinden dolayı belli miktar fiber kaybı olur. Atık kağıdın işlenmesine bağlı olarak bu kayıp % 10-25 arasında değişir.

Hamur haline getirilen kullanılmış kağıt, içindeki 5 mm’den büyük çaplı katı maddelerden arındırılmak için elekte tutulur. Taş, çakıl, kum, cam, metal gibi yoğunluğu elyaftan büyük olan maddeler kum tutucuda tutulurlar. Hamur daha sonra sık aralıklı elek arasından geçirilerek tutkal, çakıl gibi maddelerden arındırılır. Daha sonra hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır. Temizlenmiş kullanılmış kağıt lifinden gazete kağıdı yapılacaksa üzerine taze odun lifleri eklenir.
Kağıt geri dönüşümünün faydaları nelerdir?

1 ton kullanılmış kağıt çöpe atılmayıp geri kazanıldığı takdirde;

– 12400 metreküp havadaki sera gazı olan karbon dioksitin bertaraf edilmesi,
-12400 metreküp oksijen gazının üretilmeye devam etmesi,
-34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacın korunması,
-Ayda 3 ailenin tükettiği 32 metreküp su tasarrufu,
-Kış aylarında ısınma amacıyla iki ailenin tüketeceği 1750 litre fuel-oil tasarrufu,
-2,4 metreküp çöp depolama alanından tasarruf,
-20 ailenin bir ay süreyle tüketeceği 4100 kw/sa elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmesi mümkündür.